Pluskwy, dlaczego są tak trudne do zwalczania?

Podróżowanie w końcu znów jest możliwe, schroniska młodzieżowe i hotele są bardzo zajęte. Jeśli jednak masz pecha, możesz złapać pluskwy i zabrać je z bagażem do własnego domu – nie bez znaczenia.

Zwalczanie szkodników to praca odporna na kryzys, ponieważ zawsze są irytujące błędy. Tępiciele coraz częściej nazywają też osoby, które mają w swoich domach pluskwy. Problem się pogarsza.

Plaga pluskiew rośnie

Uważano, że pluskwy zostały wytępione, ponieważ zostały wyeliminowane za pomocą chemicznych pałek, takich jak DDT w latach pięćdziesiątych. Jednak w USA i Australii znów stały się prawdziwą plagą. Można je znaleźć głównie w akademikach, szpitalach i hotelach. Również w Polsce pojawiają się coraz częściej, co widać po zgłoszeniach Klientów.

Pluskwy trudno się pozbyć

Gdy pluskwy zagnieżdżą się w domu, bardzo trudno się ich pozbyć. W przypadku silnej infestacji pomóc może tylko zatruta maczuga – a władać nią powinni wyszkoleni eksterminatorzy. Jednak pluskwy wykształciły już odporność na wiele substancji.

Tępiciel musi zbadać każdy cal. Robaki budują gniazda, siedzą w szczelinach, szczelinach podłóg, za obrazami, w każdym rogu. Tylko kontroler szkodników może trwale usunąć pluskwy, używając wysoce skutecznych środków owadobójczych, które działają przez kilka godzin. Aby bezpiecznie zabić krwiopijców, zabieg należy powtórzyć kilka razy. Dopiero wtedy plaga pluskiew jest naprawdę wyeliminowana.

Niektórzy kontrolerzy szkodników atakują pluskwy ciepłem: dotknięte pokoje są ogrzewane za pomocą specjalnych pieców, a pluskwy umierają. 45 stopni Celsjusza w ciągu 30 minut wystarcza do zabicia jaj i dorosłych pluskiew.

Ukąszenia pluskiew prowadzą do bąbli i alergii

Pięciomilimetrowe pasożyty wychodzą nocą ze szczelin swoich kryjówek do łóżka, czują ciepło ludzkiego ciała, pełzają po skórze i żądlą. Wysysają krew, aż się napełnią. Zwykle kłują kilka razy. Ukąszenia powodują swędzenie, czasem ropne krosty. U osób wrażliwych mogą nawet wywołać rozległe infekcje skóry, ciężkie reakcje alergiczne i ataki astmy.

Możesz rozpoznać inwazję pluskiew po ugryzieniach. Zwykle są ułożone w rzędzie lub w grupie i bardzo swędzą. Pluskwy mają od jednego do siedmiu milimetrów długości i są czerwonawo-brązowe. Są nocni i boją się światła. Wydzielają słodko-gorzki zapach migdałów.

Pluskwy w bagażu

Każdy, kto był za granicą i ma dziwne szwy, które są blisko siebie, musi być ostrożny. Powinien pamiętać, że ugryzienia mogą być robakami. Bo w przeciwnym razie może się zdarzyć, że zabierze pasożyty do domu ze swoją walizką. Nikt nie wie, ile zwierząt tu przybywa. Plaga nie podlega zgłoszeniu. Ukąszenia owadów często nie są rozpoznawane i mylone z ukąszeniami komarów lub pcheł.

Pluskwy nie przenoszą chorób

Chociaż pluskwy są obrzydliwe, nie mogą przenosić chorób, chociaż naukowcy odkryli w pasożytach różne patogeny, takie jak wirusowe zapalenie wątroby typu B, C lub HIV.

Pluskwy – co możesz z nimi zrobić

Jeśli nocujesz w hotelu, sprawdź łóżko hotelowe latarką , a najlepiej lupą: znajdź pluskwy w szczelinach między materacami, na ramie łóżka lub pod materacem, czy ślady takie jak przezroczyste pozostałości wylinki lub kału (małe czarne kropki i kółka ), wyjdź z pokoju i poproś o kolejne. Nawiasem mówiąc, nie ma znaczenia, do której klasy gwiazdek należy Twój hotel: Infestacje zostały już zgłoszone w luksusowych hotelach, takich jak nowojorski Waldorf Astoria. Nigdy nie zostawiaj walizki na podłodze lub łóżku i sprawdzaj, czy nie ma pluskiew przy wyjeździe. Dopiero wtedy należy schować ubrania z powrotem do walizki.

Dokładnie sprawdź meble

Jeśli kupujesz używane meble, sprawdź je dokładnie pod kątem pluskiew, zanim wniesiesz je do swojego mieszkania lub domu. Jeśli twoja sypialnia jest zaatakowana, nie przenoś mebli z tego pokoju do innego pokoju.

Pierz ubrania tak gorące, jak to możliwe

Jeśli podejrzewasz, że podczas podróży natknąłeś się na pluskwy, zapakuj swoje ubrania do szczelnie zamkniętych plastikowych toreb i wypierz w domu w najwyższej możliwej temperaturze. Buty i torby można suszyć w suszarce bębnowej przez 20 minut w wysokiej temperaturze – zaleca University of Minnesota.

Należy również uważać na odzież używaną i najpierw ją dokładnie sprawdzić i wyprać.

Zamroź przedmioty

Innym sposobem na pozbycie się pluskiew jest zamrożenie obraźliwych przedmiotów. Książki lub ramki do zdjęć muszą być zamrożone w temperaturze minus 18 stopni na co najmniej dziesięć godzin.

Ostatnie wpisy:

Dlaczego warto skorzystać z usług DDD?

Wybierając profesjonalne usługi DDD, takie jak dezynsekcja, dezynfekcja i deratyzacja, możesz cieszyć się wieloma korzyściami. Po pierwsze, możesz być pewny skuteczności i efektywności procesu, ponieważ

Czytaj więcej

Jak pozbyć się ćmianek?

Zastanawiasz się nad tymi podobnymi do ćmy muchami wiszącymi wokół twoich odpływów? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co przyciąga te szkodniki i dowiedzieć się, jak pozbyć

Czytaj więcej