O pluskwach

Czym są pluskwy?

Pluskwy (Cimex lectularius) to małe, płaskie, pasożytnicze owady, które podczas snu żywią się wyłącznie krwią ludzi i zwierząt. Pluskwy mają czerwonawo-brązowy kolor, są bezskrzydłe, ich rozmiar waha się od 1 mm do 7 mm  i mogą żyć kilka miesięcy bez posiłku z krwi

Gdzie znajdują się pluskwy?

Pluskwy występują na całym świecie, od Ameryki Północnej i Południowej, po Afrykę, Azję i Europę. Chociaż obecność pluskiew była tradycyjnie postrzegana jako problem w krajach rozwijających się, ostatnio szybko rozprzestrzeniła się w niektórych częściach także krajów wysoko rozwiniętych. Pluskwy zostały znalezione w pięciogwiazdkowych hotelach i kurortach, a ich obecność nie jest determinowana czystością warunków życia, w których się znajdują.

Inwazje pluskiew zwykle występują wokół lub w pobliżu miejsc, w których ludzie śpią. Obszary te obejmują mieszkania, schrony, domy noclegowe, hotele, statki wycieczkowe, autobusy, pociągi i pokoje wieloosobowe. W ciągu dnia chowają się w miejscach takich jak szwy materacy, sprężyny, ramy łóżek, wezgłowia, komody, wewnętrzne pęknięcia lub szczeliny, za tapetą lub w innym bałaganie lub przedmiotach wokół łóżka. Wykazano, że pluskwy są w stanie podróżować ponad 30 metrów w nocy, ale zwykle żyją w odległości 2, 2,5 metra od miejsca, w którym ludzie śpią.

Czy pluskwy rozprzestrzeniają choroby?

Pluskwy nie są znane z rozprzestrzeniania chorób. Pluskwy mogą być irytujące, ponieważ ich obecność może powodować swędzenie i bezsenność. Czasami swędzenie może prowadzić do nadmiernego drapania, które czasami może zwiększać ryzyko wtórnej infekcji skóry.

Jakie zagrożenia dla zdrowia stanowią pluskwy?

Ugryzienie przez pluskwę wpływa na każdą osobę inaczej. Reakcje na ugryzienie mogą wahać się od braku jakichkolwiek fizycznych oznak ugryzienia, przez niewielkie ślady ugryzienia, aż po poważną reakcję alergiczną. Pluskwy nie są uważane za niebezpieczne; jednak reakcja alergiczna na kilka ugryzień może wymagać pomocy medycznej.

Jakie są oznaki i objawy inwazji pluskiew?

Jednym z najłatwiejszych sposobów rozpoznania inwazji pluskiew są charakterystyczne ślady ugryzień na twarzy, szyi, ramionach, dłoniach lub innych częściach ciała podczas snu. Jednak u niektórych osób te ślady ugryzień mogą rozwinąć się nawet do 14 dni, dlatego ważne jest, aby szukać innych wskazówek przy ustalaniu, czy pluskwy zaatakowały dany obszar. Te znaki obejmują:

  • egzoszkielety pluskwy,
  • pluskwy w szczelinach materacy i prześcieradeł,
  • rdzawe plamy krwi z powodu ich wypełnionego krwią odchodów, które wydalają na materac lub pobliskie meble, oraz
  • słodki zapach stęchlizny.

Skąd mam wiedzieć, czy ugryzła mnie pluskwa?

Trudno stwierdzić, czy zostałeś na pewno ugryziony przez pluskwę, chyba że znajdziesz pluskwy lub oznaki infestacji. Kiedy pluskwy gryzą, wstrzykują środek znieczulający i antykoagulant, który uniemożliwia osobie uświadomienie sobie, że jest ugryziona. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że została ugryziona, dopóki ślady ugryzienia nie pojawią się w dowolnym miejscu od jednego do kilku dni po pierwszym ugryzieniu. Ślady ugryzień przypominają ślady komara lub pcheł – lekko opuchnięty i zaczerwieniony obszar, który może swędzieć i podrażniać. Ślady ugryzień mogą być przypadkowe lub znajdować się w linii prostej. Inne objawy ugryzień pluskiew obejmują bezsenność, niepokój i problemy skórne, które wynikają z obfitego drapania ukąszeń.

Ponieważ ukąszenia pluskiew wpływają na każdego w inny sposób, niektórzy ludzie mogą nie reagować i nie rozwijać śladów ugryzień ani żadnych innych widocznych oznak ugryzienia. Inne osoby mogą być uczulone na pluskwy i mogą niekorzystnie reagować na ukąszenia. Te objawy alergiczne mogą obejmować powiększone ślady ugryzień, bolesne obrzęki w miejscu ugryzienia oraz, w rzadkich przypadkach, anafilaksję.

Jak pluskwy dostały się do mojego domu?

Pluskwy są ekspertami w ukrywaniu. Ich smukłe, płaskie ciała pozwalają im zmieścić się w najmniejszej przestrzeni i pozostać tam przez długi czas, nawet bez posiłku z krwi. Pluskwy są zwykle transportowane z miejsca na miejsce, gdy ludzie podróżują. Pluskwy wędrują w szwach i fałdach bagażu, torebkach nocnych, złożonych ubraniach, pościeli, meblach i wszędzie tam, gdzie mogą się ukryć. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że przewozi ukryte pluskwy podczas podróży z miejsca na miejsce, infekując obszary podczas podróży.

Kto jest narażony na pluskwy?

Każdy jest narażony na ryzyko zachorowania na pluskwy podczas odwiedzania zainfekowanego obszaru. Jednak każdy, kto często podróżuje i dzieli pomieszczenia mieszkalne i sypialne, w których wcześniej spały inne osoby, jest narażony na większe ryzyko ugryzienia i lub rozprzestrzenienia plagi pluskiew.

Jak usuwać pluskwy i zapobiegać ich występowaniu?

Ukąszenia pluskiew zwykle nie stanowią poważnego zagrożenia medycznego. Najlepszym sposobem leczenia ugryzienia jest unikanie drapania obszaru i stosowanie antyseptycznych kremów lub balsamów oraz przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. Inwazje pluskiew są powszechnie usuwane przez opryskiwanie środkiem owadobójczym. Jeśli podejrzewasz, że masz infestację, skontaktuj się z właścicielem lub profesjonalną firmą zajmującą się zwalczaniem szkodników, takich jak nasza, która ma doświadczenie w usuwaniu pluskiew. Najlepszym sposobem zapobiegania pluskwom jest regularna kontrola pod kątem oznak infestacji.