Jak pozbyć się ćmianek?

Zastanawiasz się nad tymi podobnymi do ćmy muchami wiszącymi wokół twoich odpływów? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co przyciąga te szkodniki i dowiedzieć się, jak pozbyć się ćmianek.

Odpływy domowe są doskonałym miejscem gromadzenia się stojącej wody lub bakterii, zwłaszcza jeśli zlew lub odpływ nie są używane. Jeśli nagle zauważyłeś mnóstwo bardzo małych, podobnych do ćmy stworzeń wiszących wokół zlewów, pryszniców lub wanny, możesz mieć ćmianki. Te bardzo pospolite szkodniki mogą się rozmnażać w ciągu zaledwie 48 godzin, dzięki czemu w krótkim czasie można łatwo znaleźć infestację.

W przeciwieństwie do innych inwazji szkodników, zrozumienie, jak pozbyć się ćmianek, może być szybkie i proste. Przy odrobinie staranności możesz powstrzymać ich za pomocą podstawowych produktów lub przedmiotów ze spiżarni w domu i stworzyć plan powstrzymania ich w przyszłości. W tym przewodniku odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące tego, jak pozbyć się much drenażowych i do kogo zadzwonić, jeśli potrzebujesz wskazówek profesjonalnej firmy zajmującej się zwalczaniem szkodników.

Co to są ćmianki?

Ćmianki często mają kilka pseudonimów, takich jak muchy drenażowe, po prostu ćmy. Są mniej więcej tego samego rozmiaru co komary i muszki owocowe — od 2 mm do 5 mm — ale można je odróżnić po małych, przypominających ćmy skrzydłach i okrągłych, rozmytych ciałach. Muchy drenażowe różnią się również kolorem w porównaniu z innymi małymi muchami domowymi, zwykle od jasnoszarego do czarnego. Choć mogą wyglądać jak ćmy, te małe stworzenia nie mogą latać zbyt daleko. Zauważysz, że robią duże ruchy z miejsca na miejsce, zamiast latać po domu jak inne szkodniki.

Ćmianki żyją od ośmiu do 24 dni, ale mogą złożyć i wykluć do 300 jaj w ciągu zaledwie 48 godzin, dlatego ważne jest, aby wyprzedzić problem, zanim będą miały szansę rozprzestrzenić się przez twoje rury.

Skąd pochodzą ćmianki?

Muchy drenujące cieszą się stojącą wodą, która zbiera nawet niewielkie ilości bakterii i ścieków, więc często gromadzą się wokół:

  • Zlewozmywaki kuchenne i zewnętrzne
  • Odpływy prysznicowe i wannowe
  • Zlewozmywaki (zwłaszcza te, które przez jakiś czas nie są używane)
  • Kanalizacja
  • Szambo
  • Gleba zawierająca ścieki

Jednym wspólnym mianownikiem wszystkich tych miejsc jest niska, stojąca woda. Ćmianki mogą składać jaja w folii, która tworzy się po wewnętrznej stronie rur i kanalizacji, gdy woda gromadzi się i zbiera ścieki. Z tego powodu muchy drenażowe mogą być również przyciągane do:

  • Mopy i wiadra na mokro
  • Sterty kompostu
  • Odpływy burzowe ze stojącą wodą
  • Mokre obszary wokół śmieci, wanien dla ptaków lub stodół

Co jedzą ćmianki?

Ćmianki żyją głównie na materiale organicznym znajdującym się w stojącej wodzie, która często zawiera ścieki lub inną zanieczyszczoną wodę, zwykle gdy powoduje to tworzenie się filmu w wilgotnym obszarze rur ze stojącą wodą. Z tego powodu dreny są idealnym miejscem do rozwoju i rozmnażania much drenażowych. Mogą również znaleźć żywność i ścieki w pobliżu zbiórki śmieci, odpadów zwierzęcych lub kompostu.

Czy ćmianki są szkodliwe?

Krótko mówiąc, muchy drenażowe nie są szkodliwe dla ludzi. Chociaż konsumują i żyją w ściekach i bakteriach, nie są owadami przenoszącymi choroby, ale w dużych masach mogą przenosić bakterie ze sobą. Ogólnie rzecz biorąc, nie powodują one udowodnionego uszczerbku na zdrowiu, nawet jeśli są poważnym problemem w Twoim domu. Jak zauważyliśmy wcześniej, muchy drenujące mogą również szybko się rozmnażać, rozprzestrzeniając gniazda w twoich rurach, których usunięcie może być kosztowne, jeśli nie zostanie sprawdzone.

Jak możesz stwierdzić, czy masz ćmianki?

Jeśli zacząłeś dostrzegać te małe, podobne do ćmy muchy wokół swojego domu, możesz nie od razu zorientować się, że w twoich rurach rośnie infestacja. Istnieje kilka pewnych sposobów na sprawdzenie, czy w twoich rurach żyje i rozmnaża się więcej much drenażowych.

Test taśmy klejącej

Umieść kawałek taśmy klejącej na górze odpływu i uszczelnij go na noc. Ćmianki w końcu spróbują wydostać się na powierzchnię, ale przykleją się do taśmy podczas wyjścia. Nie tylko załatwia to niektóre muchy w twoim odpływie, ale może również wskazać, jak rozwinęła się infestacja. Powtórz kilka nocy z rzędu, aby w pełni ocenić problem.

Sprawdź larwy

Ćmianki często składają jaja w materiale organicznym, który gromadzi się tuż przy otworze drenażu. Zdejmij pokrywę drenażu, zeskrob trochę szlamu z boków i poszukaj cienkich, przypominających rurki larw much drenażowych. Jeśli nie zauważysz żadnego tutaj, ale jesteś pewien, że masz plagę, może to oznaczać, że jaja są składane głębiej w twoich rurach.

Sposoby na pozbycie się ćmianek

W zależności od stopnia inwazji ćmianek, możesz pozbyć się szkodników drogą naturalną lub chemiczną. W wielu przypadkach możliwe jest szybkie pozbycie się much ściekowych za pomocą zwykłych przedmiotów znajdujących się w kuchni lub pod zlewem.

Naturalne sposoby na pozbycie się ćmianek

W niektórych przypadkach samo wypłukanie drenów może usunąć zarówno larwy much drenażowych, jak i pokusę powrotu ćmianek. Użyj tych metod zarówno jako taktyki zapobiegawczej, jak i zarządzania, aby zarządzać swoją infestacją.

Wrzątek

Najprostszą metodą usunięcia problemu z ćmiankami jest ostrożne wlewanie wrzącej wody do odpływu 1-2 razy dziennie przez około tydzień. Zapewni to, że muchy nie powrócą na noc, jeśli woda nie złapie całego nagromadzonego w środku materiału organicznego.

Soda Oczyszczona + Sól + Ocet

Połącz tę mieszankę przedmiotów ze spiżarni, aby stworzyć naturalny środek czyszczący i wylej go na noc. Soda oczyszczona rozszerza się wraz z octem, docierając do większej powierzchni niż wrząca woda. Po pozostawieniu roztworu do rana przepłucz rurę wrzącą wodą.

Mydło + Woda + Cukier + Ocet

Dodaj kilka kropli mydła do naczyń do miski z wodą, cukrem i octem jabłkowym. Pozostaw miskę na kilka dni w pobliżu odpływu, aby przyciągnąć muchy odpływowe do słodkiego roztworu. Gęstość dodanego mydła zatrzyma muchy w wodzie.

Ocet Jabłkowy + Folia Plastikowa

Stwórz kolejną popularną pułapkę na muchy, przykrywając miskę, słoik lub kubek plastikową folią. Napełnij dno pojemnika centymetrem octu jabłkowego. Przebij małe otwory w górnej części plastiku, aby umożliwić muchom wlot, ale nie pozwalając im się wydostać.

Odpływ + taśma klejąca

Skorzystaj z naszej metody wykrywania, o której mowa powyżej, aby również wyeliminować niektóre problemy z muchami drenażowymi. Uszczelnij odpływ taśmą klejącą na noc przez kilka nocy z rzędu, aby złapać muchy, które próbują wydostać się na powierzchnię.

Jak pozbyć się ćmianek za pomocą chemikaliów?

Ponieważ muchy drenażowe często żyją w rurach lub wokół nich, popularne środki czyszczące i substancje do czyszczenia drenów mogą również pozbyć się much drenażowych. Kiedy używasz chemicznych środków czyszczących, zawsze czytaj instrukcje i nie mieszaj ich z innymi chemicznymi lub naturalnymi środkami czyszczącymi.

Tradycyjny środek do czyszczenia odpływów

Po przepłukaniu odpływu ciepłą wodą i przepuszczeniu go szczotką do rur metalowych, możesz usunąć pozostałości za pomocą produktów takich jak Drano i Bio-Clean. Sprawdź, czy w razie potrzeby można bezpiecznie używać tych produktów więcej niż jeden raz i czy można ich używać w odpływach poza łazienką.

Spraye chemiczne i repelenty

Wiele powszechnych środków zwalczających szkodniki, zwykle much owocowych lub komarów, może być również stosowanych do zabijania much drenażowych, gdy szkodniki są wymienione na ich etykietach. Ponieważ wiele z nich zawiera żrące chemikalia, sprawdź, czy nie należy trzymać ich z dala od kuchni i uważaj, aby nie uszkodzić odpływów.

Jak zapobiegać ćmiankom?

Muchy drenażowe szukają kałuż wody siedzącej zawierającej ścieki i inny materiał organiczny. Zapobieganie inwazji much ściekowych wymaga czystych rur, które są często spłukiwane wodą lub, w bardziej ekstremalnych przypadkach, regularnych roztworów czyszczących. Jeśli masz odpływ, który często nie jest używany przez kilka dni lub tygodni, zatkaj go korkiem, aby muchy odpływowe nie mogły w międzyczasie znaleźć tam domu.

Poza kanalizacją zwracaj uwagę na stojącą wodę w innych miejscach w domu i wokół niego. Nigdy nie zostawiaj brudnych mopów w wiadrach z wodą i upewnij się, że masz zdrowy system septyczny.

Zawsze zwracaj uwagę na wczesne oznaki porażenia, nawet jeśli widzisz tylko kilka much drenażowych. Niezbędne jest podjęcie środków ostrożności w celu sprawdzenia i leczenia ewentualnego problemu.

Profesjonalna kontrola ćmianek

Doświadczeni profesjonaliści mogą szybko i skutecznie wyeliminować ćmianki stosując sprawdzone metody. Przyjrzeliśmy się czołowym krajowym dostawcom środków do zwalczania szkodników.

Ostatnie wpisy:

Dlaczego warto skorzystać z usług DDD?

Wybierając profesjonalne usługi DDD, takie jak dezynsekcja, dezynfekcja i deratyzacja, możesz cieszyć się wieloma korzyściami. Po pierwsze, możesz być pewny skuteczności i efektywności procesu, ponieważ

Czytaj więcej

Jak pozbyć się ćmianek?

Zastanawiasz się nad tymi podobnymi do ćmy muchami wiszącymi wokół twoich odpływów? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co przyciąga te szkodniki i dowiedzieć się, jak pozbyć

Czytaj więcej